CPTG- контрол на качестово – certified pure tested grade етерични масла

CPTG – контрол на качеството – CERTIFIED PURE TESTED GRADE

Защо Дотера?

Какво е терапевтичен клас масла?

cptg етерични масла – cptg етерични масла

Тези въпроси получавам всеки ден, всеки ден! И вместо да се съпротивлявам на процеса – му се отдадох и нещаша се случиха. Днес ще ви разкажа за cptg процеса, какво е ,защо има нужда от него, защо се доверявам само на Дотера за етерични масла и на никой друг и защо не маслата от магазинната мрежа,които дааа са доста по -евтини

Чистотата на етеричното масло е най-важната му характеристика. Но знете ли ,че едно масло може да е чисто,но не достатъчно потентно. Отварям скоба тук за да изясним понятията – потентността на дадено етерично масло се определя от редица фактори – естествен хабитат на растението, климатични условия през цялата година, час на прибиране на реколтата, време и времетраене на съхранение и времеви интервал между събиране, съхранение и дестилация – когато тези условия са спазени – тогава можем да говорим за потентност на крайния продукт.

Знаете ли, че лавандулата се бере на обяд в най-жаркото слънце, юни месец и ако не се бере в най-топлите часове на деня – основния химичен елемент в маслото й спада с цели 42% !!! – да , тогава отново имате чисто масло,но потентно ли е то…често това отговаря на въпроса защо дадено масло не действа при употреба…

Но да се върнем на конкретния протокол cptg,който гарантира качеството на нашите масла

Ако едно етерично масло не е чисто, има риск то да съдържа микроби, тежки метали или разредители, моето може да доведе до раздразнения, странични ефекти,дори болест.

Тъй като няма общоприет стандарт за чистота Дотера измисля свой собствен тестов процес – Certified Pure Therapeutic Grade – това ни гарантира,че в продуктите няма пълнители, синтетични съставки или опасни замърсители. Дотера отиват стъпка напред -като тестват и опаковките ,в които се съдържат маслата и добавките ,както и устойчивостта им от времето на производсто до употребата. Този протокол гарантира потентност, чистота и постоянство партида след партида.

Преди да започне cptg процесът

Подходящи методи на отглеждане, събиране и дестилация са също важни стъпки от процеса – достоверен и валиден начин за анализ и доказване на профила на етерично масло е най-детайлния и предизвикателен аспект от производството им.

В следваща публикация ще обърна детайлно внимание на отглеждането на устойчиви култури, честното заплащане, работата с местни малки ферми и примери от родната ни страна , за да се потопите напълно в магията.

Cptg процесът

Започва веднага след дестилация на всяко масло – разглежда се химичната му композиция. Вторият етап  от тестове се извършва в нашето производствено съоръжение, за да се гарантира, че дестилираното и тестваното е същото етерично масло, което е получено. Третият тест на химичнияпрофил на  маслото се провежда в трифазна процедура, тъй като маслата се пакетират в бутилките, които използваме като консуматори. Всеки от тези тестове потвърждава, че етеричното масло не съдържа замърсители и неочаквани промени по време на производството.Cptg протокол за тест на качеството съдържа тези тестове :·        Органолептичен тест·        Микробиологичен тест·        Газова хроматография·        Масова спектрометрия·        Тест за тежки метали и пестициди·        Изотопичен анализ·        Рефрактивен индекс·        Оптична ротация·        Инфрачервена спектроскопия на Фурие·        Тест с въглерод

Ще преминем бързо през всичките тези 10 теста

*Органолептичният тест – използват се хора или по-точно техните сетива – как изглежда дадено масло, аромат, вкус и допир – за опитни дестилери това е достатъчен тест,но с оглед мащаба на действие това е само началото.

*Микробиологичният тест – е проверка за наличие в етеричното масло на опасни за живите организми микроорганизми като – бактерии, гъбички, вируси ,плесен и тн – този тесе се случва като се взима проба от дестилираното  масло директно от казана, малка част от него се вкарва в стерилен херметически затворен съд и се следи за растеж на патогени. Важното да отбележим тук е ,че се прави 2 пъти – веднъж в началото и веднъж в края на процеса, за да се гарантира,че няма замърсяане по време на самия процес при пълненето.

*Газ хроматография и масова спектрометрия

В газовата хроматография етерично масло се изпарява и преминава през дълга колона, за да се раздели маслото на отделните му компоненти. Всеки компонент ще се движи през колоната с различна скорост, в зависимост от молекулното си тегло и химичните свойства, и се измерва при излизане от колоната. Използвайки този метод за тестване, анализаторите за контрол на качеството могат да определят кои съединения присъстват в тестовата проба.Масспектрометрията се използва заедно с газова хроматография за допълнително определяне на състава на етерично масло. В масовата спектрометрия съставките, предварително разделени с GC, се йонизират и изпращат през серия от магнитни полета. Използвайки молекулно тегло и заряд, количеството на всеки компонент може да бъде идентифицирано, което осигурява допълнителна информация за потентността на етеричното масло.Инфрачервена спектроскопия на ФуриеИнфрачервената спектроскопия на Фурие(FTIR) се провежда, за да се гарантира потентността и постоянното качество на партида етерично масло. Този метод за тестване идентифицира структурните компоненти на съединенията на етеричното масло. При FTIR сканиране, инфрачервена светлина с различни честоти се свети през проба от етерично масло и се измерва количеството светлина, абсорбирано от пробата. Качеството на извадката се определя чрез сравняване на резултатите от четене на FTIR с историческа база данни с модели на абсорбция на висококачествени проби.Оптична ротация тест

*Chirality,

дума, получена от гръцката дума „ръка“, е термин, използван за описание на 3D ориентацията на молекулата. Точно както имате две ръце, хиралните молекули съществуват в две форми, отличаващи се като дясна или лява ръка. Можете да визуализирате този принцип, като погледнете ръцете си; когато са поставени един до друг, те са огледални изображения един на друг. Въпреки това, когато са поставени един върху друг, независимо как ги завъртите, не можете да ги накарате да се подредят точно. В молекулите всяка „ръка” има различни химични свойства, което влияе върху физиологичните им взаимодействия в организма. Едната ръка се произвежда предимно в природата. Въпреки това, в лабораторна среда, съотношението между дясно-лявата молекула винаги е 50/50 поради техните структурни сходства. Съотношението между дясната и лявата съставни части може да бъде определено чрез специален тип газова хроматография. Въпреки че не се използва обикновено на база партида, се използва този метод за тестване, за да се гарантира, че няма синтетични елементи.

*Изотопичен анализМатерията е съставена от малки химически градивни елементи, наречени елементи. Въпреки че съществуват десетки елементи, всеки от тях е различен поради протоните, които съдържа. Понякога един елемент може да съществува в повече от една стабилна форма, ако има повече или по-малко неутрони. Когато това се случи, елементите се наричат ​​изотопи. Елементът въглерод съществува в два стабилни изотопа, въглерод-12 (6 протона и 6 неутрона) и въглерод-13 (6 протона и 7 неутрона). Тъй като етеричните масла са органични съединения, те са съставени предимно от въглеродни атоми и ще имат определено съотношение изотопи въглерод-12 към въглерод-13. Това съотношение варира в зависимост от местоположението по целия свят.
С помощта на специален тип Масова спектроскопия е възможно да се определи кои изотопи присъстват в състава на етерично масло и в какви количества. Ако се произвежда от едно и също място, всеки компонент в етерично масло трябва да има еднакво съотношение на изотопи. Ако определен компонент има изотопен профил, различен от този на останалите съставки, тогава аналитикът за контрол на качеството ще знае, че маслото съдържа фалшификация.

*Тестване на тежки метали

Тестването с тежки метали показва количеството на тежки метали в етеричното масло. При правилна дестилация етеричните масла не трябва да съдържат тежки метали. ICP-MS тестването използвависокоенергийна среда, наречена индуктивно свързана плазма (ICP), за да йонизира пробата. След това пробата се пуска през масспектроскоп, който разделя пробата на нейните елементарни части и осигурява отчитане на това, кои елементи присъстват и в какви количества.Специфично теглоВсяко масло има точно определено тегло, сравнено с теглото на водата – следи се дали няма отклонения

*Рефрактивен индекс

Посредством рефрактометър се излседва как всяко масло пречупва светлината през себе си, всяко отразява светлината по различен начин, всяко отклонение от стандартите е индикация за качество

И черешката на тортата е ,че тези тесотве се правят в лабораториите на дотера,но и в 3та независима такава, която изнася данните на всички тествани фирми и продукти от цял свят

Aromathic plant research center

p.s. АКо искате тази тема да я обсъдим в лайф видео,тъй като мисля е много интересна

видео по темата : https://www.youtube.com/watch?v=RlbS5YAL5k4&t=6s

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *